Euro bölgesi açısından politika eşikleri

Enflasyon durumu, güncel verilerin ve fiyat eğilimlerinin gösterdiği gibi, Euro bölgesinde de sıcak.

Küresel ve bölgesel enflasyonist riskler… Enflasyon durumu, güncel verilerin ve fiyat eğilimlerinin gösterdiği gibi, Euro bölgesinde de sıcak. Bu nedenle politika için ana odak noktası enflasyon okumaları olacaktır. Ekonomik toparlanma, halen güçlü genişleme bölgesinde olmakla birlikte, Covid-19 vakalarındaki artış göz önüne alındığında, bazı yavaşlama riskleri taşıyor. Rekor enflasyonist baskılar ve yenilenen COVID-19 endişeleri görünüm için iyiye işaret etmiyor ve ileriye dönük resmi belirsizleştiriyor. Küresel tedarik zinciri kaynaklı olarak sanayideki maliyet ve rekor fiyat artışlarına ilişkin eğilimler, fiyat baskılarının devam ettiğini görmeye devam edebileceğimizi gösteriyor.

 

Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon ve alt göstergeler… Çekirdek enflasyon %2,6 ve enerji enflasyonu %27,4 seviyesine yükselmiş durumda… Kaynak: Bloomberg, Eurostat

 

Ekonomik toparlanmaya ilişkin karşıt riskler… Büyüme açısından Omicron varyantının güncel endişeleri ve küresel tedarik zinciri aksamaları kaynaklı riskler var. Covid-19 vakalarındaki artış kısa vadeli ekonomik görünüme belirsizlik ekleyerek, Euro Bölgesi'nin önümüzdeki yılla ilgili ekonomik görünümünü belirsizleştirdiğinden ECB politikası açısından daha az netlik oluşmasına neden oluyor. Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerde devreye alınabilecek bazı kısıtlamalar yeni virüs dalgasının ortasında özelliklere hizmetlere olan talebi etkileme potansiyeli bakımından dönemsel durgunluk risklerinin de taşınması durumunu beraberinde getirebilir. ECB'den yakın zamanda yapılacak herhangi bir politika sıkılaştırması çok uzak görünüyor (2024'e kadar bir faiz artışı beklenmiyor) ve varlık alımlarının yeniden hızlandırılması gerekebileceği riski var.

 

Enflasyonun temel yansımalarında enerji sorunu… %4,9 oranına hızlanan enflasyonun temel sürükleyicisi enerji fiyatlarıdır. Küresel arz sıkıntısına, sanayide mal ve elektrik üretimi kaynaklı doğalgaz talebi ve özellikle de kış dönemi itibariyle yüksek son tüketim talebi girince fiyat baskıları arttı. Enerji tedariğine ilişkin olarak da, Nord Stream 2 gibi stratejik bir kozu Avrupa’ya gaz arzı açısından, özellikle Putin’in ABD’ye karşı stratejik avantaj sağlama planı açısından, kullanan Rusya gibi bir aktör işleri karıştırmış durumda. Normalden az stoklar ve yüksek mevsimsel tüketim nedeniyle fiyat baskılarının yüksek bir şekilde devam etmesi muhtemel.

Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya TÜFE oranları karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg, Eurostat

 

Sonuç? Enflasyon ECB hedef bandının iki katından daha yüksek bir oranda olduğundan dolayı, artı olarak enerji arzı krizi yaşayan Avrupa ekonomilerinde enflasyon baskısı daha yüksek hissedilebileceğinden dolayı, Banka’nın şu aşamada daha az varlık alımı yapmak yolunda stratejik değişim yapması çok olası. Aralık toplantısında da bu yönde kararlar çıkması, PEPP’in sonlandırılması aşamasına doğru geçiş ve APP dahilinde varlık alımlarının devam etmesini bekleriz. Faiz artırım eşiğine ise, imalat ve hizmet sektörlerinde yaşanabilecek potansiyel yavaşlama kaynaklı olarak daha mesafe olduğunu düşünürüz. Öte yandan; enerji fiyatlarının yükselmeye devam etmesi, vaka sayılarındaki artışın getirebileceği kısıtlama tehditleriyle beraber mal arzının yavaşlaması, gıda fiyatlarındaki artış, sanayide üretimin tedarik sıkıntısı nedeniyle yavaşlayabilecek olması nedeniyle büyümenin yavaşlamasına dair riskler aynı zamanda enflasyonu da artırabilecek bir potansiyel taşımaktadır.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Okunma