Kıymetliler açısından satıcılı seyir sürüyor

Geçtiğimiz hafta bir yandan FED’in sıkılaştırıcı adım atma çabaları bir yandan omikron varyantı derken oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktı.

Geçtiğimiz hafta bir yandan FED’in sıkılaştırıcı adım atma çabaları bir yandan omikron varyantı derken oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktı. 1793 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, varyant kaygısıyla güvenli liman olarak öne çıkmasına rağmen, FED’in şahin tutumuna karşın güçlü kalmayı başaramadı. FED Başkan Jerome Powell ABD senatosuna yaptığı açıklamada enflasyon riskine dikkat çekerken, enflasyonun geçici olduğu söylemini terk ettiğini gördük. Tahvil alım programında azatlımının hız kazanacağını da savunan başkan önümüzdeki toplantı öncesi gelen verilerin kritikliğine de dikkat çekti. Başkanın bu söylemleriyle birlikte altının haftanın en düşük seviyesi 1769 dolar/ons seviyesine kadar çekildiği görüldü. Geçtiğimiz hafta ilk omikron vakası ABD’de ortaya çıkmasının ardından, piyasalar risk off moduna geçerek hisse senedi önderliğinde, birçok varlık sınıfında yatış yönlü pozisyon aldı. Haftanın son gününde Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande borçlarını ödeyemeyeceğini ve yerel hükümetten acil yardım talebinde bulundu. Bu haber akışıyla birlikte riskli varlıklar bir tur daha satış baskısına maruz kalırken, altın haftanın son gününde öne çıkmasına rağmen haftayı kırmızıda kapatmaktan kaçamadı. Haftayı 1784 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan sarı maden, yüzde 0,5 kayıpla haftayı tamamlamış oldu.

Gümüş de geçtiğimiz haftayı kırmızıda kapatırken altına kıyasla daha fazla kayıp yaşadığı haftayı geride bıraktı. 23,17 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, geçtiğimiz hafta 22,03 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek son iki ayın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Ancak hafta sonuna doğru toparlanma içerisinde hareket eden beyaz maden, 22,55 dolar/ons seviyesinden haftayı tamamladı ve önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 2,7 kayıp yazmış oldu. Diğer taraftan altın-gümüş rasyosu 80 seviyesinin üzerine çıkmış olması gümüşün üzerindeki satış baskısı biraz daha süreceğine işaret olarak görülebilir.

Platin 950 dolar/ons seviyesinden başladığı haftada kırmızıda kapanış yaparak üst üste üçüncü haftayı da kırmızıda kapatmış oldu. 928 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan platin, yüzde 2,5 kayıpla haftayı kapatırken, son iki ayın en düşük seviyesinden seansı tamamlamış oldu.

Paladyum haftanın tek artıda kapatan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, 1800 dolar/onsun üzerine tutunma çabası devam ediyor. Haftayı 1805 dolar/onstan tamamlayan paladyum, yüzde 3,6 kazancı hanesine yazmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının altında seyretmeye devam ederken, işlemler spot fiyata göre 1 dolar/ons iskontolu gerçekleşti. Hacimde açısından ortalama işlemler gerçekleşirken toplamda 4.973 kg altın, 11.606 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

 

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Okunma